Nundawaga Award of Merit

Nundawaga District Award of Merit Roster

Submit Candidates (PDF)

 

Image

 

 

 

 

 

Year

Recipients

Town

1965

Charles Chastek
Anthony LaBarbara

Silver Springs
Mt. Morris

1966 Roy E. Austen
Frank Ricotta
Leicester
Geneseo
1967 Gordon E. Morse
Rev. Lester Wilcox
Angelo F. Scura
Warsaw
Sonyea
Mt. Morris
1968 William T. Bruyere
Franklynn M. Stephenson
LaVerne J. Spring
Arcade
Avon
Geneseo
1969 Donald Gibson
Mr.& Mrs. John Wilcox
Lima
Avon
1970 John E. Jackson
Martin Gilbride
Castile
Nunda
1971 Robert Thompson
Arnold Palmer
Hilda Vasciannie
South Lima
Caledonia
York
1972 Elaine Thompson
Maynard Parlett
William Boyd
South Lima
Pike
Avon
1973 Robert French
David Hawley 
Avon
Arcade
1974 NONE PRESENTED  
1975 Edward Lewandowski
Jean Swart
North Java
Avon
1976 Douglas Johnson
Andrew J. Meekin
Edward & Homosella Lowrey
Geneseo
Geneseo
Conesus
1977 J. David Konopka
Doris Boyd
Lakeville
Avon
1978 Bill Monson
Arlie Bennett
Ray Van Duesen
Avon
Geneseo
Conesus
1979 Pat & Rich Critcher
Jeannette Stevens
Avon
East Avon
1980 Ronald Ayers
Jake Dziekonski
Geneseo
Avon
1981 Bob Jesse East Avon
1982 W. Jay Humphrey III
Virginia Burnside
Perry
Caledonia
1983 Fred Hermansen
Cindy Semmell
Caledonia
Avon
1984 Bob Ossont
Nancy Grisewood
Mt. Morris
Warsaw
1985 Paul Sick
Bryon Fisher
George Winspear
Avon
Warsaw
Perry
1986 John Stevenson
Ron Walker
Audrey Brown
Lakeville
Avon
Perry
1987 Greg Johnson
Paula Knitter
Ken Strathearn
Geneseo
Perry
Pike
1988 Jeanne Yencer
Russell Hooper
Bob Ciecierega
Perry
York
Geneseo
1989 Roger Van Valkenburg
Jim Thomson
Warsaw
Geneseo
1990 Tom Gillette
Edward Hopkins
Caledonia
Avon
1991 NONE PRESENTED  
1992 Russ Genco Mt. Morris
1993 Bryan French
Mary Jane Halstead
Pat Rountree
Alan Duefee
Tim Bucknam
Russ Johnson
Conesus
Perry
Caledonia
Warsaw
Perry
Livonia
1994

Dan Murray
John Kent
Peggy Kent
Hugh H. Ten Hagen (Finger Lakes Council)

North Java
Caledonia
Caledonia
Warsaw
1995 Irene DeClerck
Jack Vosburg
Conesus
Silver Springs
1996 Rick Tiede
Ruth Herring
Warsaw
Groveland
1997 Charles Feller
Donald Chapman
Frank Jester
Avon
Leicester
Leicester
1998 Janice Ayers
Jack Kladke
Craig Nobbs
Caledonia
York
Perry
1999 John Hettrick
James Barrett
Avon
Piffard
2000 Beth Feuerstein
Mel Sonnleitner
Geneseo
Fillmore
2001 Bob Stallworth
Scott Hulburt
Cal-Mum
York
2002 Bill Louvain
Robin Louvain
Geneseo
Geneseo
2003 Alice Barrett
Ted Anderson
Piffard
Pike
2004 Jean Rosier
Cindy Parker
Piffard
Castile
2005 Fred Scoville
Peter Leblond
Geneseo
Perry
2006 Clinton Schwab
Scott Gage
Castile
Avon
2007 Jim Feuerstein
Sandy Streb
Geneseo
York
2008 Cathy Smith
Guye Smith
Lima
Lima
2009 Rich Donegan
Scott Canaan
Lima
York
2010 Jim Yencer
Paul Fleming
Avon
Lima
2011 None Presented  
2012 Steve Stoddard Castile
2013 Neil Thompson Groveland
2014 Submit Candidates for 2014 (PDF)